DETAILED NOTES ON INIEKCJE DOSZKLISTKOWE

Detailed Notes on iniekcje doszklistkowe

Detailed Notes on iniekcje doszklistkowe

Blog Article

Choć iniekcje doszklistkowe są skuteczną metodą leczenia wielu chorób oka, istnieją również inne opcje terapeutyczne, które mogą być stosowane w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. Do najczęstszych alternatyw należą:

Leczenie jest niezwykle skuteczne i pozwala na zachowanie wzroku nawet bardzo chorym pacjentom. Jego główną wadą jest jednak to, że na obecnym etapie wiedzy nie ma leku, który działa “raz na zawsze”. Zastrzyki w oko trzeba powtarzać.

Przeprowadzone badania naukowe porównujące skuteczność i bezpieczeństwo tego rodzaju leczenia pokazują brak lub niewielkie różgreat pomiędzy wymienionymi wyżej trzema lekami. Istotną różnicą jest natomiast cena, najniższa w przypadku terapii lekiem Avastin

Charakteryzuje się powolnym przebiegiem, nie prowadzi do gwałtownego obniżenia ostrości wzroku. Mogą pojawić się zniekształcenia obrazu i lokalne ubytki centralnego pola widzenia.

Lucentis – to lek specjalnie wyprodukowany i zarejestrowany do leczenia wysiękowej postaci AMD. Chemicznie jest to pochodna leku Avastin. Została wyprodukowana przez agencyę Genetech, która po sukcesie Avastinu chciała stworzyć lek dedykowany okulistyce.

Ich objawem jest występowanie szarej lub czarnej plamy w centralnym polu widzenia pacjenta. Rozwój patologicznych naczyń krwionośnych pod siatkówką związany jest prawdopodobnie z genetycznie zwiększoną aktywnością czynnika VEGF (

Powikłania po zastrzyku są na szczęście niezwykle rzadkie. Najczęściej może to być obrzęk lub niewielkie zaczerwienienie w miejscu wkłucia, które ustąpi w przeciągu kilku dni. Najpoważniejszym powikłaniem, choć bardzo rzadko występującym, jest odczyn zapalny (zapalenie wnętrza gałki ocznej) po podaniu leku.

Iniekcje doszklistkowe wykonujemy w przypadku kilku schorzeń, nieraz bardzo niebezpiecznych dla oczu. AMD – AMD określa się również jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. To przewlekła choroba, która może mieć postać zanikową oraz mokrą. W pierwszym przypadku przebieg jest powolny, a dolegliwość jest prostsza w leczeniu. Niestety mokre AMD powoduje gwałtowne zmiany w widzeniu i prowadzi do ślepoty.

Iniekcje doszklistkowe stanowią ważny element współczesnej oftalmologii, oferując skuteczne rozwiązanie w leczeniu szerokiej gamy chorób oczu. Ten innowacyjny zabieg polega na wprowadzeniu leku bezpośrednio do ciała szklistego oka, co umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na chorobowo zmienione struktury.

Przed przystąpieniem do terapii należy jednak wykonać szereg badań. Pacjent zostaje skierowany na wykonanie badania okulistycznego z oceną ostrości wzroku, badania OCT, czyli optycznej koherencyjnej tomografii, a także fotografii dna oka oraz angiografii fluorosceinowej lub angio–OCT. Dopiero po otrzymaniu wyników i ich interpretacji przez lekarza pacjent może przystąpić do leczenia.

Leczenie rozpoczyna się od jednego wstrzyknięcia co miesiąc i trwa aż do uzyskania maksymalnej możliwej jakości widzenia lub ustąpienia oznak choroby.

W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Zapuszczane są mu krople rozszerzające źrenice oraz substancje znieczulające miejscowe – najczęściej w postaci kropel. Po zdezynfekowaniu worka spojówkowego poprzez przepłukanie roztworem powidonu jodyny dokonuje się iniekcji doszklistkowej przy pomocy bardzo cienkiej igły wbijanej do komory ciała szklistego. Po wstrzyknięciu roztworu pacjent jest badany przez lekarza, zakłada mu się sterylny opatrunek i zaraz po tym może on opuścić gabinet zabiegowy.

W większości przypadków do uzyskania i podtrzymania efektu terapeutycznego niezbędne jest powtarzalne iniekcje doszklistkowe podawanie leku, o którego częstości decyduje lekarz.. Przykładowo, preparat Lucentis

Report this page